RYBOLOVNÁ TECHNIKA DÍL 1.

29. října 2008 v 22:20 | Honza |  RT

Dnes otevírám novou rubriku, kde se budete postupně dovídat informace, které vám mohou pomoct při trénování rybolovné techniky (RT)

Co je to vůbec rybolovná technika?
Rybářské náčiní slouží dobře tomu, kdo s ním umí zacházet. Dokonalé ovládání rybářské udice je jednou z podmínek úspěšného lovu. Někteří rybáři ovládají prut přímo mistrně, ale jindy jsme u vody svědky toho, že nástraha létá všude možně, jen ne tam, kde by měla být a kam by ji chtěl rybář hodit. Rybář se pak vymlouvá na větve, trávu, malý prostor a přitom často kleje. Neuvědomuje si, že to vězí ve špatné technice držení prutu, ve špatném odhazování nástrahy, špatném vypuštění vlasce a vůbec neumělém zacházení s navijákem. Tato velmi slabá technika házení udicí je často ve velkém nesouladu s dokonalým, někdy až přepychovým rybářským náčiním.


SKISH
Jedna ze zátěžových disciplín, které se budete učit zvládnout a také pak v nich závodit je skish. Hází se na kruhové terče o průměru 0.76 m, žluté barvy. Při závodu postupně absolvujete 2 kola, z pěti různých vzdáleností (10m, 12m, 14m, 16m, 18m). Na každé vzdálenosti musíte hodit 2 hody. Zásah terče se hodnotí 5 body. Maximální počet bodů, který můžete získat je 100. Jedná se o základní a stěžejní disciplínu rybolovné techniky.

Vhodné vybavení:
Prut Lehký, krátký 140 cm, maximálně 150 cm, vcelku, bez kovové spojky s třemi můstkovými průběžnými očky a 1 koncovým očkem.
Zátěž je 6 cm dlouhá, kapkovitého tvaru z umělé hmoty, 7,5 g těžká. Nejlépe je vidět bílá zátěž. Červená zátěž se používá hlavně v zimě, když napadne sníh a jsou zhoršené podmínky.
Zátěž vážeme na vlasec tak, aby volně klouzala v malém očku.
Držení prutu
Správné držení prutu je základem pro dlouhé hody. Nejprve se naučíme držet prut, pak odklopit oblouk navijáku a přichytit vlasec ukazovákem a nakonec se snažíme získat cit pro manipulaci s vlascem. Prut držíme pevně, ale ne křečovitě v dlani čtyřmi prsty, počínaje prostředníkem, prsteníkem, malíkem a palcem. Ukazovák je volný pro vlasec. Patka navijáku obvykle bývá mezi prostředníkem a prsteníkem, nebo malíčkem a prsteníkem. Ukazovák na cívce. Toto držení je vyzkoušené jako velmi výhodné - ukazovák si zvykne na polohu na cívce a může v případě potřeby rychle reagovat a brzdit odvíjení vlasce.

Výchozí poloha
Před každým hodem si nastavíme kapku tak , aby byla na úrovni navijáku. Prut celou dobu míří na terč (nesmí se vychýlit z dráhy letu kapky). Kapku držíme v levé ruce, čímž ji uklidníme a předejdeme vybočení z dráhy letu. Ukazovák pravé ruky je položen na cívce a jemně se dotýká silonu. Oblouk překlapěče odklápíme vždy od sebe, aby při hodu poté nevadil ukazováčku při brždění silonu na cívce. Celou dobu sledujeme terč a snažíme se udržet špičku prutu na ose tělo - terč.V dalším díle se dozvíte jak ovládat put při hodu, způsoby hodu na terč a nejčastější chyby
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama